Obowiązek alimentacyjny mylnie utożsamiany jest z obowiązkiem dostarczania środków utrzymania jedynie przez rodzica na rzecz dziecka. Kodeks cywilny przewiduje, że obowiązek alimentacyjny, w przypadku zaistnienia określonych okoliczności, może powstać również między byłymi małżonkami. Dzisiejszy wpis ma na celu objaśnienie sytuacji, w których po rozwodzie można domagać się alimentów od byłego małżonka.
Kiedy można ubiegać się o alimenty od byłego małżonka?
Kwestię alimentów między byłymi małżonkami reguluje art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wskazuje on, że kluczowe znaczenie dla rozważania możliwości dochodzenia alimentów ma kwestia tego, z czyjej winy orzeczono rozwód. W związku z powyższym mogą wystąpić następujące sytuacje:
- przede wszystkim, małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie może dochodzić alimentów od małżonka niewinnego;
- w przypadku braku winy małżonków abo w razie uznania obojga małżonków za winnych rozkładu pożycia – każde z nich może domagać się od drugiego alimentów, ale tylko, gdy znajduje się w niedostatku. Może wtedy żądać od byłego małżonka dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym zobowiązanego małżonka;
- jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia – małżonek niewinny może żądać od niego alimentów, ale tylko wtedy, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego (przy czym podkreślenia wymaga fakt, że małżonek niewinny nie musi znajdować się w niedostatku, jak w sytuacji wskazanej powyżej). Małżonek niewinny może wówczas żądać, aby małżonek uznany za wyłącznie winnego przyczyniał się w odpowiednim zakresie do zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb.
WYGAŚNIĘCIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO
W tym przypadku również kluczowym jest to, z czyjej winy orzeczono rozwód:
- co do zasady obowiązek alimentacyjny wygasa w razie zawarcia przez byłego małżonka nowego małżeństwa;
- jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (czyli rozwód nastąpił bez orzekania o winie) obowiązek ten wygasa także z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży termin pięcioletni.
W razie pytań związanych z tematem dzisiejszego wpisu, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.