505 567 895 507 692 160 kancelaria@gm-adwokaci.pl Łódź, ul. Kilińskiego 177 lok. 2

Umowy

Klauzula rebus sic stantibus w obliczu pandemii koronowirusa - czyli obniżenie czynszu z powodu koronawirusa

Rozprzestrzeniający się z dnia na dzień koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 stanowi nie tylko bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również niesie za sobą potężne negatywne skutki ekonomiczne. W pierwszej kolejności odczuwają je przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi. Zamknięcie galerii handlowych, sklepów, barów, pubów, restauracji, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, całkowite zatrzymania działalności hotelowej i turystycznej, załamanie w branży transportowej to tylko niektóre przykłady na to, jak koronawirus uderza w gospodarkę. W dzieisjszym wpisie adwokat z Łodzi radzi jak zmniejszyć opłaty za czynsz w czasie pandemii koronowirusa.

Zwrot za nadpłacone raty kredytu we frankach

Wziąłeś kredyt we frankach szwajcarskich lub innej walucie obcej, ale masz podejrzenia, że umowa kredytu zawarta z Bankiem w dość niejasny sposób określa zasady wyliczania wysokości spłacanych rat? Czy wiesz, że wiele z umów zawiera sformułowania niedozwolone, mogące skutkować zwrotem nadpłaconych rat kredytu?

Zwrot prowizji - spłata kredytu przed terminem

Zaciąganie kredytów konsumenckich w bankach lub innych instytucjach finansowych jest zjawiskiem powszechnie znanym i praktykowanym. Naturalnym jest, że aktualna sytuacja finansowa nie zawsze pozwala w pełni realizować zamierzone cele, stąd zachodzi potrzeba udania się do banku po dodatkowy zastrzyk gotówki. Podczas spłaty kredytu często zdarza się, że konsumenci są w stanie spłacić kredyt w całości przed określonym w umowie terminem.

Przedawnienie roszczeń bankowych.

Dla osób, które zawarły umowy kredytowe we frankach czas przyspieszył. Czy ich roszczenia nie uległy już przedawnieniu? Czy „frankowicze” mogą dochodzić roszczeń wobec banków w przypadku umowy zawartej ponad 10 lat temu?

Unieważnienie, przewalutowanie kredytu we frankach - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł w ostatni czwartek, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie w unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Tak niejasne stwierdzenie od kilku dni pojawia się w mediach. O co właściwie chodzi? Co to oznacza dla „frankowiczów”? W jaki sposób klient może zaoszczędzić przy spłacanym kredycie? Wyjaśniamy:

Słowa kluczowe: